İSTANBUL
Bugün
/
ANKARA
Bugün
/
İZMİR
Bugün
/

2014 Hayvancılık Destekleri Miktarları

Hayvan başı ödeme desteğinde 2013’te manda için 350 lira olan destek 400 liraya çıkarıldı. Sığırda ise hayvan başına 225 lira olan destekte artış yapılmadı.

 

Hastalıktan ariişletmelerde ise hayvan başına 300 lira olan destek 375 liraya yükseltildi.

 

Islah Amaçlı Küçükbaş Hayvan Yetiştirici Birliklerine yürüttükleri proje kapsamında hayvan başına 20 lira olan destek bu yılda aynen devam edecek.

 

Manda sütü ile koyun ve keçi sütüne geçen yıl olduğu gibi litre başına 20 kuruş prim ödenecek.

 

İnek sütüne verilecek prim ise Gıda,Tarımve Hayvancılık Bakanlığı tarafından daha sonra belirlenecek.

 

Arıcılıkta ise kovan başına 8 lira olan destek 10 liraya çıkarıldı.

Çoban istihdamına destek

Hayvancılıkta mevcut desteklerde sadece birkaç kalemde düşük oranlarda artış sağlanırken 2014’te ilk kez çoban istihdamı destekleme kapsamına alındı. Ayrıca kalkınma bölgelerinde besiciliğe özel destek verilmesi kararlaştırıldı. DÜNYA gazetesinin elde ettiği Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu Kararı’na göre 2014 yılında Sürü Yöneticisi (çoban) İstihdamı Desteği ilk kez uygulanacak.  Devlet çoban istihdam edenlere her bir işletme için yıllık 8 bin lira destek verecek. Bu destek 2015 bütçesinden ödenecek.

Bu yıl ilk kez kalkınma bölgeleri olarak adlandırılan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP), Konya Ovası Projesi (KOP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki illerde  Besilik Materyal Üretim Desteği  uygulanacak.  Bu destekler 2014’te başlayacak ancak ödemeleri 2015 bütçesinden yapılacak.

 

HAYVANCILIK VE TARLA BİTKİLERİ DESTEKLEME MİKTARLARI TABLOSUNA ULAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ RESİMLERE TIKLAYINIZ

 2014 tarımsal destekleme miktarları

 

2014 tarımsal destekleme miktarları 2

 

 

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa