İSTANBUL
Bugün
/
ANKARA
Bugün
/
İZMİR
Bugün
/

Saanen Keçisi Yetiştirmek İsteyenlere Tavsiyeler
Dr. Rüştü Bozkurt  Tarafından Değerlendirilen Saanen Keçi Yetiştiriciliğini yatırım olarak düşünenler için yetiştiricilere faydalı olacağını düşündüğümüz bir makalesini yayınlıyoruz. Dr. Rüştü Bozkurt  Bugüne kadar  keçi yetiştiren üniversitelerin denemelerini,  ticari anlamda...
22 Ocak 2011 14:05
Font1 Font2 Font3 Font4

Dr. Rüştü Bozkurt  Tarafından Değerlendirilen Saanen Keçi Yetiştiriciliğini yatırım olarak düşünenler için yetiştiricilere faydalı olacağını düşündüğümüz bir makalesini yayınlıyoruz.

Dr. Rüştü Bozkurt  Bugüne kadar  keçi yetiştiren üniversitelerin denemelerini,  ticari anlamda üretim amaçlayan tesislerin  duyduklarımın hepsini görmüş. Fakat en iyi Saanen keçisi sürüsüne   Seferhisar’da  Özer Türer’in sahip olduğunu söylemekte.

Dr. Rüştü Bozkurt  un Özer Bey’den  aldığı yeni bilgileri eskileriyle harmanlayarak, Saanen keçisi yatırımı yapmak isteyenlere  bazı uyarılar yapma hakkını kendinde görüyor:

Ve..

1. Saanen keçisi üreticiliği, bizim dededen ve babadan gördüğümüz usullerle yapılacak bir iş değil. Bu hayvanlar sürekli geliştirilmiş, süt veriminde performansları artırılmış, yavru verimi yüksek bir ırkı temsil ediyorlar. Her bir hayvanı, pahalı bir makine gibi göremeyenlerin bu işe soyunmamaları gerekir.

2. Saanen keçisi yetiştiriciliğini bir “yan iş” gibi görenlerin başarılı olma şansı yok. Bu hayvanlar sürekli gözlenmesi, durumlarını anlayacak kadar onları tanıyan bir bakıcı ve yönetici gerektiren hassasiyete sahip. O nedenle, İngilizlerin, “Başında bulunmadığın iş, senin işin değildir” sözü Saanen keçisi yetiştiriciliği için aynen geçerlidir.

3. Türkiye koşullarında süt satarak, küçük mandıraların tutsağı olmuş Saanen keçisi üreticilerinin para kazanma şansı da yok gibi. O nedenle, pastorize sütten peynire, dondurmadan çocuk mamasına yüksek katma değerli ürünlerle birlikte düşünmek gerekiyor.

4. Türkiye koşullarında bir sürünün “saf ırka” ulaşması, en az 5 yıllık “geçiş dönemi” gerektiriyor. Bu “zaman boyutunu” dikkate almadan işe koyulmak, olumsuz sonuçlar yaratabilir.

5. Saanen keçisi sürüsünün geçiş döneminde “meradan yararlanması” mümkündür.Ama oturmuş bir sürünün ” meraya çıkmaması” gerektiğini; en azından deneyim kazanmış rakip ülkelerin uygulamalarından biliyoruz.

6. “Sürü ölçeğini” belirleyen ülke koşullarıdır. Bizim yaptığımız hesaplarda tek bir çiftlikte ya da çiftlikler arasında işbirliği ile en az bin baş hayvana erişmemiz gerekiyor.Sürü ölçeği konusunu tartışarak bir netliğe ulaştırmalıyız.

7. Özer Türer’in verdiği bilgiye göre Almanya 1892’den bu yana 118 yıllık bir dönemdir saanen deneyimini geliştiriyor. Ülkemiz işin daha başında bille değildir; ama yeniden keşiflere zaman ve kaynak harcamayalım; rakip ülkelerin uygulamalarını iyi analiz etmeden yatırım yapanların düşük verim düzeyinde kaldıklarını unutmayalım.

Ön inceleme ve fizibilitesiz yola çıkılmamalı
Bir fikir verebilmek için size çok kaba bir “fizibilite” sunacağım. Bu hesaplamada, bakıcı konutu, yarı açık sistem  ağıllarını,  doğum dönemlerinde özel yerlerin yapımını hesaba katmadım. Sadece işletme döneminde olası  gelir-gider dengesi ile ilgili  fikir vermeye çalıştım.

Temel  varsayımım şöyle: 100 baş sağılır keçi için 150 hayvandan oluşan bir sürü modeli alıyorum.

Kesif yem hesaplarken (30 Tl/çuval: 50kg= 60 kuruşX 800 gram/gün tüketim  x365 günx 150 baş hayvan) formülüne göre yıllık gideriniz  26 bin  289 lira olacaktır.

Kaba yem hesaplarken, ( kaliteli yonca  1 kg/gün tüketim x  365 gün x.32 kuruş x150 baş hayvan) esasına göre toplam gider  17 bin 520 liraya ulaşacaktır.

İyi bir bakıcının  yıllık giderini 14 bin lira almak gerekiyor.

Isıtma ve sağlık giderleri  için  çok farklı hesaplamalar yapılabilir ama, yıllık harcamanın 10 bin liradan az olmayacağını düşünmeliyiz.Amortisman ve beklenmeyen giderler için  en azından  10 bin lira  öngörmeliyiz…

Toplam  giderlerimiz 82 bin lira dolayında olabilir…

Keçi başına ortalama 600 kg süt alırsak, yüz keçi 60 ton süt verir… Dişi ve erkek oğlak satılması, gübrenin değerlendirilmesi vb. gelirler de hesaplamalıyız.

Kesif yem ve kaba yemin kendi olanaklarımızla üretilmesinin yaratacağı maliyet avantajlarını hesaplamalıyız.

Bu hesapları vermemin sebebi bir  yaklaşım ortaya koymaktır; yoksa bu formülün herkese uyacağını iddia etmek değil…

Bildiklerimizin “doğruluğu” koşullara göre değişiyor… Eksik bilgiyle yanlış beklentiler yaratmak ise  önemli bir “sorumluluk” olarak karşımıza çıkıyor…

Yatırım öncesi iyi bir araştırma yapılmadan yola çıkılmamalı….

Saanen Keçisi Yetiştirmek İsteyenlere Tavsiyeler Yazısına 7 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa